Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Politica noastra de Cookies.
    
 FiscalitateExperti Fiscalitatea.roDescarca aici GRATUIT Alerterul de Taxe si Impozite 
  
   
Site afiliat Manager.ro
Fiscalitatea.ro
Contabilitate fara AMENZI

Manual Politici Contabile

PFA: Taxe, Impozite, Deduceri

 
Oferta saptamanii
Rentrop & Straton va rasplateste

FIDELITATEA!

Pret unic 99.19 lei

La ORICARE dintre produsele afisate AICI!

>> DETALII CLICK AICI <<

detalii aici

Cauti un loc de munca?

Locuri de munca disponibile


Calculeaza salarizare
Salariul Dvs.
       
Persoane in intretinere
Pentru calculul detaliat accesati
Calculator Salariu



VIDEO
Arhiva
Inregistrare TVA respinsa la rambursare
 
 
 
 
Fiscalitatea.ro
    

 

Tratament fiscal aferent primelor. Se retin contributii?

 
Cuvinte cheie: Legea 193/2006, impozit pe profit, prime, tichete cadou




Intrebare:

Care este tratamentul fiscal al diferitelor prime trecute in contractul colectiv de munca (prima de Craciun, Paste, concediu,  tichete cadou, ajutoare)?

In ce masura sunt impozabile si se retin contributii sociale? Dar in ceea ce priveste contributiile angajatorului?


Raspuns:

Conform art 55 alin 4 din codul fiscal, nu sunt incluse in veniturile salariale si nu sunt impozabile, in intelesul impozitului pe venit urmatoarele sume:

"a) ajutoarele de inmormantare, ajutoarele pentru pierderi produse in gospodariile proprii ca urmare a calamitatilor naturale, ajutoarele pentru bolile grave si incurabile, ajutoarele pentru nastere, veniturile reprezentand cadouri pentru copiii minori ai salariatilor, cadourile oferite salariatelor, contravaloarea transportului la si de la locul de munca al salariatului, costul prestatiilor pentru tratament si odihna, inclusiv transportul pentru salariatii proprii si membrii de familie ai acestora, acordate de angajator pentru salariatii proprii sau alte persoane, astfel cum este prevazut in contractul de munca.

Cadourile oferite de angajatori in beneficiul copiilor minori ai angajatilor, cu ocazia Pastelui, zilei de 1 iunie, Craciunului si a sarbatorilor similare ale altor culte religioase, precum si cadourile oferite angajatelor cu ocazia zilei de 8 martie sunt neimpozabile, in masura in care valoarea cadoului oferit fiecarei persoane, cu orice ocazie din cele de mai sus, nu depaseste 150 lei.
Nu sunt incluse in veniturile salariale si nu sunt impozabile nici veniturile de natura celor prevazute mai sus, realizate de persoane fizice, daca aceste venituri sunt primite in baza unor legi speciale si finantate din buget".

In ceea ce prieveste contributiile sociale, art 29615 lit.b:

"Nu se cuprind in baza lunara a contributiilor sociale obligatorii, prevazuta la art. 296^4, urmatoarele:

b) ajutoarele de inmormantare, ajutoarele pentru pierderi produse in gospodariile proprii ca urmare a calamitatilor naturale, ajutoarele pentru bolile grave si incurabile, ajutoarele pentru nastere, veniturile reprezentand cadouri pentru copiii minori ai salariatilor, cadourile oferite salariatelor, contravaloarea transportului la si de la locul de munca al salariatului, costul prestatiilor pentru tratament si odihna, inclusiv transportul pentru salariatii proprii si membrii de familie ai acestora, acordate de angajator pentru salariatii proprii sau alte persoane, astfel cum este prevazut in contractul de munca. Cadourile oferite de angajatori in beneficiul copiilor minori ai angajatilor, cu ocazia Pastelui, zilei de 1 iunie, Craciunului si a sarbatorilor similare ale altor culte religioase, precum si cadourile oferite salariatelor cu ocazia zilei de 8 martie nu intra in baza de calcul, in masura in care valoarea cadoului oferit fiecarei persoane, cu orice ocazie dintre cele de mai sus, nu depaseste 150 lei;"

Asadar, orice alte sume acordate salariatilor cu diverse ocazii si sub diverse sume, care nu sunt mentionate in categoriile de mai sus, reprezinta venituri impozabile in intelesul impozitului pe venit, percepandu-se si toate contributiile sociale angajat si angajator aferente.

Pentru tichetele cadou retinem urmatoarele aspecte:

Tichetele cadou acordate potrivit Legii 193/2006 reprezinta avantaje impozabile potrivit includerii lor in cadrul art. 55 alin. (3) din Codul fiscal . Potrivit Legii 193/2006 si a normelor sale de aplicare, angajatii persoane fizice care desfasoara o activitate intr-o relatie de angajare, in baza unui raport de munca reglementat de Codul muncii , sau de o lege speciala, pot beneficia de tichete cadou acordate de angajatorii lor, pentru destinatiile sau evenimentele care se incadreaza in cheltuielile sociale.

Normele metodologice pentru aplicarea art. 55 alin. (3) din Codul fiscal , vin sa precizeze, la pct. 70 lit. i), ca la stabilirea venitului impozabil se au in vedere si tichetele cadou indiferent daca acestea sunt acordate potrivit destinatiilor si cuantumului prevazute de art. 55 alin. (4) lit. a) din Codul fiscal . Asadar, chiar daca tichetele cadou se acorda pe destinatiile si in cuantumul prevazut de art. 55 alin. (4) lit. a) din Codul fiscal , respectiv in beneficiul copiilor minori ai angajatilor, cu ocazia Pastelui, zilei de 1 iunie, Craciunului si a sarbatorilor similare ale altor culte religioase, precum si in beneficiul angajatelor cu ocazia zilei de 8 martie, si chiar daca valoarea cadoului oferit fiecarei persoane sub forma tichetelor cadou, cu orice ocazie din cele de mai sus, nu depaseste 150 lei, acestea vor fi tratate din punct de vedere fiscal drept avantaje in natura si impozitate prin cumulare cu celelalte venituri salariale ale lunii in care sunt primite.
 
De asemenea, prevederile privind contributiile sociale obligatorii cuprinse in Titlul IX indice 2. din Codul fiscal includ o serie de exceptii generale si specifice, printre care si excluderea din baza lunara a contributiilor sociale obligatorii a tichetelor cadou acordate potrivit legii, potrivit art. 296 indice 15. lit. o) din Codul fiscal .
 
Prin urmare, tichetele cadou acordate salariaitilor potrivit legii sunt considerate avantaje in natura, se vor supune impozitului pe salarii, dar nu vor face obiectul contributiilor sociale obligatorii, fiind deductibile totodata la calculul profitului impozabil potrivit art. 21 alin. (4) lit. l) din Codul fiscal.



Data aparitiei: 29 Noiembrie 2011

Ti-a placut acest articol? Trimite-l si prietenilor tai!
Ghid complet pentru elaborarea perfect legala
a procedurilor contabile privind TVA


CD-ul Proceduri contabile de deducere / recuperare /
ajustare / raportare TVA


Iti doresti un astfel de ajutor?
Comanda acum exemplarul tau!
Adauga acest articol in site-ul tau

Trimite opinia ta comunitatii Fiscalitatea.ro






Va rugam introduceti codul de securitate din imaginea alaturata:


  Da, doresc să primesc informatii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton. Termeni si conditii de utilizare a site-ului Nota de informare



Comentarii articol
Postat de: dinca_daniela68
  tichetele cadou oferite membrelor de sindicat , nefiind salariate la sindicatul respectiv, decat membre,in valoare de 40 lei de 8 martie 2013,ce tratament fiscal au?
Data adaugarii: 06-Mar-2013




 
 
Registru tva la incasare 2014
Verificare stare 112
OPFV 2014
Impozit pe venit 2014
Impozitul pe venit in 2014 - Partea a doua
Declaratia 100 ultima versiune
Declaratia 205
Descarcare declaratii electronice actualizate
Declaratia 010 actualizata 2014
Raportari contabile la 30 iunie
Declaratia 112 ultima versiune 2014
Formular 230 ultima versiune
Declaratia 150
Codul fiscal 2014
Norme cod fiscal 2014
Codul de procedura fiscala actualizat 2014
Norme aplicare cod procedura fiscala actualizat 2014
Achizitie imobil pe firma
Recuperare TVA achitat in vama
Majorarea capitalului social prin incorporarea primelor de emisiune
Depunere declaratie 101 de catre o fundatie
Venituri din consultanta la microintreprindere
Regim fiscal sediu permanent
Kapitalism - Reteta noastra secreta. Un documentar de exceptie
MFP explica noul mod de calcul al impozitului pe cladiri din 2015
Documente care insotesc marfa pe timpul transportului. Ce alte obligatii are firma?
MFP explica definitia pentru PFA din noul Cod fiscal
Noul Cod fiscal impune taxarea inversa pentru cladiri si terenuri
 
  Ultimele articole adaugate
 
[+] [-] Noul Cod de procedura fiscala mai mult incurca firmele
[22-Aug-2014]

[+] [-] Inregistrarea ulterioara a societatii in scop de TVA. Cum tratam regularizarea avansului?
[22-Aug-2014]

[+] [-] TVA la transferul mijloacelor fixe catre asociati
[22-Aug-2014]

[+] [-] Lista firmelor de audit aprobate sa efectueze auditul statutar al situatiilor financiare ale societatilor de asigurare/reasigurare
[22-Aug-2014]

[+] [-] Ce sunt fondurile de investitii?
[22-Aug-2014]

[+] [-] Modificari privind impozitele si contributiile care reprezinta creante fiscale
[22-Aug-2014]

[+] [-] Obligativitatea de a intocmi aviz de insotire a marfii. Care sunt conditiile?
[21-Aug-2014]

[+] [-] Incasari si plati in numerar persoane fizice. Circuitul banilor in cadrul firmei si catre banci
[21-Aug-2014]

[+] [-] Firmele privatizate care vand terenuri fara majorare de capital vor plati despagubiri
[21-Aug-2014]

[+] [-] A fost republicata Legea nr. 64/1991 privind brevetele de inventie
[21-Aug-2014]

[+] [-] ANAF scoate la concurs 40 posturi
[21-Aug-2014]

[+] [-] Tot ce trebuie sa stii despre Taxe si Impozite in 2014!
[21-Aug-2014]

[+] [-] Impozit pe veniturile microintreprinderilor. Ce obligatii fiscale are un PFA care e si asociat unic?
[20-Aug-2014]

[+] [-] Impunere distribuire dividende. Cand sunt exceptate de la calculul impozitului pe dividende?
[20-Aug-2014]

[+] [-] 6 recomandari de la Camera de Comert Americana pentru Guvern
[20-Aug-2014]


 
  Fiscalitatea.ro - Top cautari
  accize active capitalul cheltuieli contabil dividende fiscala fonduri gestiune impozite leasing profit salarii salarizare stocuri taxe tva venituri
GRATUIT
InfoNews Fiscalitatea.ro
Atentie contabili!

MFP a anuntat modificari in ceea ce priveste

Impozitul pe Profit, Impozitul pe Venit, TVA-ul si Accizele!
Cititi care dintre ele va afecteaza activitatea!



Abonati-va GRATUIT si descarcati Raportul Special

"Modificarile Codului Fiscal anuntate de MFP pentru anul 2014"!

 
 
 

Forum - Specialistii intreaba, specialistii raspund
FORUM
 

Club INFOTVA

 

Catalog FIRME

Reviste GRATUITE
REVISTE
NU RATATI
MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial
 
Cum se aplica sistemul TVA la incasare?
>> Detalii click aici <<
 
Modificarile Codului fiscal 2013 explicate si comentate de specialisti!
>> Detalii click aici <<
 
Modificarile Codului de Procedura Fiscala - Explicate si comentate de specialisti -
>> DETALII CLICK AICI <<
 
Deduceti cheltulielile cu autoturismele in avantajul dumneavoastra. Corect si perfect legal
>> CLICK AICI <<
 
Noile reguli privind pierderile fiscale la calculul impozitului pe profit
>> CLICK AICI <<
 
Ghid complet despre casare
>> DETALII AICI <<
Fiscalitatea.ro
Newsletter Taxe si Impozite Actual
Pret:261.60Fiscalitatea.ro
Revista Romana de Monografii Contabile
Pret:381.50Fiscalitatea.ro
Consilier TVA
Pret:489.41Fiscalitatea.ro
Consilier Contabilitate
Pret:584.24
Fiscalitatea.ro va recomanda: Asistenta contabila | Blogul specialistului | Campeanu.ro | Carti de afaceri | Consilier TVA | Fiscalitate | Formulare juridice | Idei de afaceri | Legislatia muncii | Medicina alternativa | Management | Rentrop & Straton | Resurse juridice | Info TVA | Agricultura | AdSense
Linkuri Utile Codul Muncii | Legea Pensiilor | Afaceri profitabile cu ferme | Declaratii fiscale | Legea Contabilitatii | Monitorul Oficial | Codul civil | Codul penal | Legislatie TVA
Seminarii Rentrop & Straton
© 2007 - 2012 RENTROP & STRATON. All rights reserved.
Termeni si conditiiContactPublicitateFlux RSSAjutor RSSXML Sitemap
SATI